Erasmus+ Hiszpania - Grenada grupa III

Ostatnia trzecia grupa nauczycieli z Ośrodka w ramach obserwacji zajęć w programie Erasmus+ odwiedziła szkołę podstawową oraz dwie szkoły specjalne. Na początku naszego wyjazdu spotkałyśmy się z panią Dorotą z Universal Mobility, która zapoznała nas z systemem edukacji w Hiszpanii. System ten bardzo dobrze został opisany przez grupę drugą, więc nie będziemy powielać informacji. Pierwszą szkołą, którą miałyśmy okazję zobaczyć była szkoła Ave Maria San Isidro, którą odwiedziły również pozostałe grupy. W kolejnych dniach zapoznałyśmy się ze specyfiką hiszpańskich szkół specjalnych. Pierwszą z nich była Public Special Education Center Jean Piaget, znajdująca się na obrzeżach Granady. Byłyśmy pod wrażeniem przestrzeni, dostępności sprzętu oraz wyposażenia. Kolejna szkoła specjalna należy do Fundación Purísima Concepción. Fundacja odpowiada na potrzeby osób, którym służą, zaczynając od Studium Pedagogiki Specjalnej, po znajdujące się na terenie trzy domy, pierwszy dla nieletnich, drugi dla dorosłych i ostatni dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto na terenie znajdują się mieszkania, dwa ośrodki, oddziały dzienne i specjalny ośrodek zatrudnienia. Szkoła zrobiła na nas niesamowite wrażenie, przede wszystkim przestrzeń, wyposażenie, obszerne sale terapeutyczne, basen kryty i otwarty, sauna, czy też grota solna. Dodatkowo kuchnia, w której obecnie przygotowuje się 60 różnych diet, aby zaspokoić potrzeby użytkowników, bo tak pracownicy nazywają uczniów oraz mieszkańców fundacji. Pomimo braku podziału na przedmioty założenia szkół specjalnych są zbliżone do obowiązujących w naszym Ośrodku. W centrum zainteresowania jest uczeń, którego należy wspierać i przygotować do jak najlepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Pracownicy i nauczyciele chętnie odpowiadali na nasze pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami.

Podobnie jak pozostałe dwie grupy zwiedzałyśmy najciekawsze i najpiękniejsze zakątki Granady, między innymi piękny zespół pałacowo - ogrodowy Alhambra. W kolejnym dniu odwiedziłyśmy dawną arabską dzielnicę Albaicín, a także cygańską dzielnicę Sacromonte.

Część osób wzięła udział w pokazie tańca flamenco, a pozostali zwiedzali miasto.

Dwie panie pojechały do Malagi, gdzie zwiedziły piękne miasto oraz spacerowały wzdłuż plaży, natomiast reszta udała się do Jaén, miasta położonego na przedgórzu Gór Betyckich, w rejonie źródeł rzeki Gwadalkiwir, w pobliżu największego parku narodowego Hiszpanii: Sierra de Segura i Sierra de Cazorla. Dzień przed naszym wylotem miałyśmy okazję poznać panią Magdę, właścicielkę Universal Mobility oraz panią Hanię, która jest pracownikiem. Wspólnie zjadłyśmy obiad i podzieliłyśmy się swoimi wrażeniami z pobytu w Granadzie.

Wróciłyśmy do Polski pełne wrażeń, z bagażem nowych pomysłów i doświadczeń.

 

Katarzyna Filipiak

Renata Pawłowicz

Dorota Staszak

Lidia Picz

Ewa Urbaniak

Joanna Maniecka