Dziekanowice? - Dlaczego nie?

To miejsce opowiadające historię kultury chłopskiej Wielkopolski. Wycieczka do skansenu to niezwykła okazja do spędzenia czasu na łonie natury i przeniesienia się do XIX-wiecznej wsi. Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat.

Uczniowie klasy 2a,b, 3b oraz 7B zwiedzili budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczmę, wiatraki i kuźnię, znajdujące się na terenie skansenu.  Dopełnieniem zabudowań są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sad.

Na terenie Parku odbywają się coroczne imprezy oddające cykl życia dawnej wsi – Zielone Świątki, procesje Bożego Ciała, dożynki oraz wydarzenia obrazujące dawne zajęcia. Dają one sposobność zobaczenia, w jaki sposób świętowali i pracowali kiedyś mieszkańcy wsi. W skansenie znajduje się karczma, w której swoje urodziny obchodziła Nicole Marciniak. Uczestnicy odbyli także wyprawę promem na wyspę Ostrów Lednicki, otoczonej malowniczym Jeziorem Lednickim. W miejscu tym książę Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku. Miejsce to polecamy wszystkim, którzy tam jeszcze nie byli.

E.  Juskowiak, I. Szaflińska, K. Troszyńska, A. Kozłowska