3-dniowa wycieczka do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę

 

Wczesnym rankiem 13 czerwca uczniowie klas V-VIII wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Celem naszej wycieczki było poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego Polski, popularyzacja osiągnięć polskiej nauki i zwiedzanie miasta Krakowa i najciekawszych jego zakątków, zabytków i muzeów.

Pierwszego dnia ruszyliśmy ku przygodzie Traktem Królewskim od Barbakanu aż po Wawel, zwiedzając po drodze Bazylikę Mariacką z ołtarzem Wita Stwosza. Mieliśmy okazję posłuchać hejnału z Wieży Mariackiej i pomachać hejnaliście. Po drodze na Wawel spacerując uliczkami Starego Miasta zwiedzaliśmy kolejne zabytki Krakowa takie jak Kościół Franciszkanów, Klasztor Dominikanów, Kościół Kapucynów.  Dużą frajdą była przejażdżka meleksami po Kazimierzu i Starym Mieście. Odwiedziliśmy również Teatr im. J. Słowackiego, podziwialiśmy jego piękną eklektyczną architekturę, dowiedzieliśmy się, którzy sławni aktorzy w nim występowali.

Późnym wieczorem, podczas wieczornego spaceru, zupełnie przypadkiem spotkaliśmy obie nasze Panie Dyrektor, które również w tym czasie były w Krakowie. To było niespodziewane i miłe spotkanie.

Drugiego dnia wraz z panią przewodnik udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie podziwiać siedzibę dawnych władców Polski. Zwiedziliśmy Zamek Królewski, Katedrę na Wawelu wraz z kryptami i dzwonem Zygmunta. Sporo emocji było, kiedy szukaliśmy smoka w jego jamie. Po obiedzie udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, gdzie podziwialiśmy i poznawaliśmy obrazy słynnych polskich malarzy takich jak Jan Matejko, Chełmoński, Malczewski i innych. Aby lepiej poznać życie i twórczość Jana Matejki odwiedziliśmy również jego dom rodzinny, w którym obecnie znajduje się muzeum. Uciekając przed żarem z nieba, dla odprężenia zwiedziliśmy Ogród Botaniczny UJ, gdzie urzekły nas przecudne rośliny pochodzące z różnych stron świata i różnych stref klimatycznych.

Trzeciego dnia udaliśmy się do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którego dziedzińcu podziwialiśmy grający pieśń akademicką Gaudeamus igitur zegar, z pochodem sławnych postaci z UJ. W Muzeum zwiedzaliśmy zabytkowe sale, bibliotekę, skarbiec, pokoje profesorskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nagrody słynnych polskich artystów: A. Wajdy i W. Szymborskiej.

Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do Mosiny.

Dobrota i Cezary Prentcy

Ewa Urbaniak