DZIEŃ ZIEMI – UL. KOŚCIELNA

RAZEM DLA CZYSTEJ PLANETY!

22 kwietnia 2022 społeczność Ośrodka z ulicy Kościelnej obchodziła Dzień Ziemi. Razem z Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynujące obchody tego święta panie Monika Jankowska oraz Ewa Urbaniak zaprosiły uczniów i nauczycieli najpierw do udziału
w webinarach przygotowujących do zbudowania więzi z przyrodą
i zaangażowania się w ochronę środowiska.

Drugą formą spędzenia tego święta było działanie – uczniowie z nauczycielami porządkowali pobliski teren. Na szkolnym boisku wspólnie posegregowaliśmy przyniesione śmieci, zgodnie z zasadami. Zwróciliśmy uwagę jakiego rodzaju odpady zanieczyszczają środowisko, jak długo się rozkładają, kto je wyprodukował i co możemy zrobić, aby tych odpadów było w naszym życiu jak najmniej. Zapisane przez uczniów pomysły zawisną na gazetce podsumowującej wszystkie działania.

Przed nami ostatnia część polegająca na wykonaniu w plenerze wybranego zadania przez każdą klasę. Będziemy w najbliższym tygodniu tworzyć:

  1. „Mapa terenu” na podstawie znalezionych naturalnych elementów - dzięki zadaniu uczniowie zwrócą większą uwagę na otaczającą ich przyrodę.
  2. „Mapa dźwięków” - zadanie, w którym uczniowie i uczennice uważnie wsłuchają się w przyrodę. Usłyszane dźwięki natury narysują na kartce papieru, tym samym tworząc dźwiękową mapę.
  3. „Nazwij i opisz” - zadanie, w którym uczniowie i uczennice zamienią się w odkrywców oraz badaczy natury i bliżej przyjrzą się wybranemu przez siebie obiektowi przyrody. Dzięki zadaniu pobudzą swoją wyobraźnię, uruchomią zmysły i pogłębią swoją uważność na otaczającą ich przyrodę.

W piątek uczniowie na zajęciach w świetlicy uczcili Dzień Ziemi wysiewając do skrzynek kwiaty.

Razem możemy zrobić coś dla naszej planety – zadbać o uporządkowanie najbliższego terenu, segregować śmieci, by część surowców odzyskać. Kształtujmy
w sobie wrażliwość na piękno natury, dostrzeganie jej dźwięków, zapachów i kolorów!

                                                                                  Ewa Urbaniak i Monika Jankowska