Jabłkowy dzień

We wtorek 16 listopada klasy 4a i b oraz 5a i 5b spotkały się na lekcji otwartej „Jabłkowy dzień”. Uczniowie dowiedzieli się jak cennym owocem są jabłka. Zawierają wiele cennych składników odżywczych, ważnych dla naszego zdrowia i odporności. Omówiliśmy budowę jabłka i bogaty świat odmian jabłek, których znamy około 8 tysięcy, usłyszeliśmy ciekawostki związane z jabłkami.  Zobaczyliśmy filmik o cyklu rozwojowym jabłka, a zadaniem uczniów było ułożenie ilustracji odtwarzających kolejność tego cyklu. Jabłka wykorzystujemy kulinarnie na wiele sposobów np. pieczemy szarlotki, ciastka, gotujemy kompoty, smażymy musy, naleśniki i racuchy z jabłkami. Można z nich zrobić chipsy, sok, przecier. Są składnikiem np. herbat owocowych, deserów, musli.  Uczestnicy zajęć wyszukiwali jabłkowe dania ukryte w chmurach wyrazowych.

Matematyczne jabłko - to zadanie polegało na wstawieniu w ćwiartki jabłka 4 składników, by suma wyniosła 10. Konkurs „zjedz mnie” to nagryzanie jabłka zawieszonego na sznurku, okazało się, że to zadanie nie było łatwe i dostarczyło wielu emocji.

Podsumowaniem lekcji i utrwaleniem wiedzy na temat jabłek był quiz  w Kahoot. Nasze spotkanie zakończyła degustacja pyszności z jabłek. Uczniowie skosztowali deseru, szarlotki, ciastek, musu i kompotu jabłkowego.

Jabłka są wartościowym i ogólnie dostępnym owocem. Niech każdego dnia towarzyszy nam jabłko jako dodatek do śniadania i zdrowa przekąska!

                                                                     Ewa Urbaniak i Dobrota Prentka