Wycieczka do Torunia w ramach projektu "Poznaj Polskę"

 

Zorganizowana wycieczka do Torunia doskonale wpisała się w obchody roku kopernikańskiego. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od obejrzenia panoramy Torunia z wieży ratuszowej. Podziwialiśmy z wieży średniowieczny Zespół Staromiejski wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym punktem programu było poznanie miejsca, w którym urodził się i mieszkał Mikołaj Kopernik. Zwiedzenie Domu Kopernika umożliwiło uczniom zwizualizowanie jak wyglądało życie rodziny kupieckiej. Mogliśmy zobaczyć i poznać różnorodne narzędzia astronomiczne, których używał Mikołaj Kopernik.

Doskonałą przygodę przeżyliśmy w Domu Legend, gdzie w humorystyczny sposób dzieci poznały najważniejsze legendy Torunia. Jedną z legend była legenda o piernikach „Katarzynkach”, które mogliśmy spróbować i własnoręcznie wykonać podczas warsztatów wypieku piernika. W Muzeum Toruńskiego Piernika obejrzeliśmy wystawę związaną z historią produkcji pierników, technologią wypieku, dodawanych przypraw. Widzieliśmy dużą kolekcję zabytkowych form do formowania fantazyjnych kształtów piernikowych.

Kolejnego dnia byliśmy z wizytą w Geodium i Planetarium. Wystawa interaktywna, poświęcona procesom zachodzącym na Ziemi umożliwiła uczniom zrozumienie jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta i jakie siły fizyczne decydują o różnorodnych zjawiskach.

W planetarium w trakcie pokazu mogliśmy odbyć podróż w czasie, na krańce wszechświata i poznać na czym polega praca astronoma. Przypomnieliśmy sobie sylwetki znanych naukowców związanych z astronomią.

Pełni wrażeń udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. W Parku prezentowane jest 19 obiektów architektury wiejskiej, pochodzących z Polski Północnej: Borów Tucholskich, Kaszub, Kociewia, Kujaw, Ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej, a także 49 obiektów małej architektury. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy zagrodę kujawską, wiatrak do mielenia zboża, barkę rybacką i młyn wodny.

Wraz z toruńskim przewodnikiem zwiedziliśmy ruiny Zamku Krzyżackiego, gotycką Katedrę pw. Św. Janów, Teatr lalek, odbyliśmy spacer bulwarem nad Wisłą, sprawdzaliśmy nasze sumienia pod Krzywą Wieżą i przybliżyliśmy sobie historię miasta Torunia.

Dla urozmaicenia sobie czasu postanowiliśmy udać się do Niewidzialnego Domu, który jest jedną z pięciu atrakcji turystycznych na świecie. Mogliśmy na chwilę zanurzyć się w świat, wyłączając zmysł wzroku. Niewidzialny Dom pokazał nam świat, którego nie mogliśmy zobaczyć i o którym niewiele wiedzieliśmy. To było niesamowite doświadczenie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Na pewno uwrażliwiło nas na osoby żyjące w ciemności. Mogliśmy rozwijać zdolności patrzenia na świat w inny sposób niż zwykle.

Późnym wieczorem poszliśmy obejrzeć widowiskowe pokazy fontanny Cosmopolis, a świetlne efekty wodne z kilkoma utworami muzycznymi uatrakcyjniły nam wieczór.

Ostatnim punktem wycieczki był rejs statkiem po rzece Wiśle. Wycieczka statkiem była znakomitą okazją, by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta. Z pokładu statku mogliśmy podziwiać mury miejskie, baszty obronne, gotyckie bramy i wieże średniowiecznych gotyckich kościołów. 

Gotyk, piernik i Kopernik nie są nam już obce. :)

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do Mosiny.

Dobrota Prentka

Cezary Prentki

Ewa Urbaniak