Wycieczka na Lotnisko Poznań – Ławica im. Henryka Wieniawskiego

i do Muzeum Narodowego

 

17 stycznia br. w ciszy, poza sezonem, w przestronnych wnętrzach terminalu poznańskiego lotniska uczniowie klas 4a, 5b, 6b uczyli się zarówno polskiego, jak i angielskiego nazewnictwa w hali odlotów i przylotów. Ich uwagę przykuli pracownicy Straży Granicznej, przemierzający raz po raz terminal z bronią w kaburze. Taras widokowy pomimo styczniowego poranka stał się miejscem, skąd można było obejrzeć pas startowy oraz parking ze stojącymi samolotami, czekającymi na pasażerów.  A tę sielankę zakłóciły dwa samochody straży pożarnej, które na sygnale popędziły w kierunku samolotu, by następnie polać kadłub i skrzydła samolotu pianą.

Po odjeździe z lotniska ruszyliśmy z panem Jankiem w kierunku Muzeum Narodowego. Tam skupiliśmy się na ekspozycji impresjonistów, a szczególną uwagę uczniów przykuły autoportrety Jacka Malczewskiego, znanego im już ze zbiorów Pałacu Raczyńskich. Oprócz tego wśród wielu dzieł sztuki Alina Rogalska opowiedziała uczniom niezwykłą historię miłości Barbary Radziwiłłówny i króla Zygmunta Augusta. Obraz ze zjawą ukochanej poruszył najbardziej serca uczennic.

Po wyjściu z muzeum i krótkim spacerze z dwoma przystankami (pierwszym pod balkonem Hotelu Baza, skąd Ignacy Jan Paderewski w grudniu 1918 poderwał Wielkopolan do zwycięskiego powstania i drugim pod murami odbudowanego zamku Przemysła II na Wzgórzu Przemysła) wróciliśmy do Mosiny.

Opiekunowie:

Alina Rogalska

Bożena Sarnowska

Dariusz Rogalski